تبلیغات
شیلات درشهرستان میانه - بیماریهای شایع قزل آلادرشهرستان میانه

توجه  توجه

 با سلام-این مطالب برای آشنایی پرورش دهندگان عزیزبه بیماریها وعلائم آنهاقرارداده شده وخواهشمنداست به محض مشاهده علائم بیماری دامپزشکی وکارشناس شیلات رادرجریان گذاشته واز مصرف سرخودآنتی بیوتیکها خوداری نمایید.لازم است بدانیدمصرف نادرست آنتی بیوتیکها بدون درنظرگرفتن دوز دارو،نوع دارو،وطول دوره درمان باعث مقاوم شدن عوامل بیماریزا شده وبعدا مشکلات زیادی ایجادمیکند.بعدازآنتی بیوتیک درمانی نیز از صید وارائه ماهی به مدت یک ماه به بازاراکیدا خوداری نمایید.(مصرف آن به خصوص برای کودکان وزنان باردارمضرمی باشد).

 

حباب گازی (فشار داخلی)) G.B.D _Gaz-bubble Disease

نشانه ها :

ایجاد حبابهای گازی در اطراف چشم ,زیر باله های  شنا ,زیر فک و سایر قسمتهای نرم در بچه ماهیان دارای کیسه زرده و بچه ماهیان به شنای فعال رسیده ،بیرون زدگی شدیدوناگهانی چشم.

این بیماری اغلب دراستخرهای پرورش ماهی که باآب چاه کارمی کننددیده می شودکه علت آن هوا کشیدن پمپ آب وتزریق کاز نیتروژن به آب، تحت فشار ناشی ار اختلاف ارتفاع چاه واستخرمی باشد.وکاها تلفات سنگین وناگهانی می دهد.

درمان:درمان ماهیانی که باشدت بیشتر آسیب دیده اند کاها ناممکن می باشد.بایستی ازهوا کشیدن پمپ آب جلوگیری کرده واگر هوا کشیدن پمپ به علت گاهش آبدهی چاه باشد می توان با نصب فلکه در خروجی پمپ وبستن مقداری از آن مشکل راحل نمود.هنگام هواکشیدن پمپ رنگ آب شیری می شودوحباب های ریزهوا درآب مشاهده می شود.بستن فلکه تازمانی ادامه داده می شودتارنگ آب طبیعی شود.درهنگام آزمایش اکسیژن آب اگر میزان آن ازحد اشباعت بیشتر باشدحتما بایستی به امکان بروز مشکل حباب گازی توجه نمود.برج هواده نیز درگاهش اثرات این بیماری تاحدودی کارساز است وحتما بایستی مشکل پمپ آب راحل نمود مخصوصا درپمپ های کفکش فوق اشباعت آب بیشتر مشاهده می شود.

 بیماری لیپوئیدوز(کبدچرب):

علائم خارجی : تیرگی پوست-اگزوفتالمی-حرکت نامعین شنا –کم خونی پیشرفته-آبکی شدن مدفوع ماهی رنگ پریدگی آبششها.

علائم داخلی : زیاد شدن چربی های شکمی وسستی قوام کبد،بیرنگوزردشدن کبد

بالا بودن میزان كربوهیدرات‌ها یا چربی جیره غذائی بخصوص در فصل سرد و در نتیجه عدم تعادل جیره عامل اصلی بروز این عارضه است همچنین كمبود رتینول ، كولین و بیوتین جیره ممكن است به این عارضه منتهی شود .

درمان: با اصلاح جیره غذائی و افزودن ویتامین E  می ‌توان این بیماری را درمان كرد .

بهترین روش درمان قطع غذابرا مدت 10روز ودادن طحال تازه چرخ کرده مخوط با مقداری غذا می باشد .بعداز چرخ کردن طهال بایستی رگ وپوست آن راجدا نمود.

محلول هپاتیشو(کیمیاهپاتیشو)نیزنتیجه بسیارخوبی می دهد.میزان مصرف 5تا10ccبه ازاء هرکیلوغذابه روی غذای یک وعده روزانه اسپری وبرای مدت 10 روز استفاده می شودبهتراست برای غذای بچه ماهیان به مدت طولانی استفاده شود.

بیماری سفیدک (ساپرولینوز)

علائم بیماری : لکه های خاکستری سفید متمرکز بر روی پوست که زیر آب به صورت    پنبه ای – پشمی دیده میشود. سپس رنگ خاکستری تیره یا قهوه ای (در اثر گل یا لجن) بخود می گیرد.

این بیماری معمولادراثرضربه ودست کاری ماهی ایجاد می شود.

درمان:بایستی ازایجاد ضربه ودست کاری خشن جلوگیری کرد.

ـ مسمومیت با دی ‌اكسید كربن:

افزایش خیلی زیاد دی ‌اكسید كربن و كاهش میزان كربنات‌ها و و بی ‌كربنات‌ها سبب ایجاد مسمومیت با نشانه‌های ذیل می ‌شود :

   بی اشتهائی

   افزایش میزان دی ‌اكسید كربن به بیش از  ppm  60

  اكسیژن محلول كمتر از ppm  6 ، بیشتر ماهیان به بیش از ppm  6 اكسیژن نیاز دارند .

  معمولاً ماهی به صورت بی ‌حركت به یك پهلو شناور می ‌ماند .

 ماهی به آرامی و كندتر از حالت طبیعی حركت می كند .

  ph آب بسوی اسیدی پیش می ‌رود .

   تنفس ماهی به كندی صورت می ‌گیرد .

  ماهی در كف حوضچه یا استخر در وضعیت مستقیم باقی می ‌ماند .

درمان: استفاده ازهوادهی آب 

 كمبود اكسیژن :

كاهش اكسیژن محلول ، عامل بروز این عارضه است كه با درجه حرارت و تراكم مرتبط است و می ‌توان با افزایش میزان هوادهی ، كاهش میزان تراكم و در صورت امكان كاهش درجه حرارت این مشكل را رفع كرد و این كاهش اكسیژن دارای نشانه‌های ذیل است :

  ماهی در سطح آب می ماند و تنفس می ‌كند

  اكسیژن محلول كمتر از ppm  6 ، بیشتر ماهیان به بیش از ppm  6 اكسیژن نیاز دارند .

  ماهی برای مدت زیادی در سطح آب باقی می ‌ماند .

   ماهی سریع‌تر از حالت عادی تنفس می ‌كند .

ماهیان درورودی آب جمع می شوند.

درمان :گاهش تراکم ،افزایش ورودی آب،هوادهی

ضربه :

استرس حمل و نقل ، دستكاری ، برخورد ماهی در استخر یا مخزن به اشیاء ، تهاجم سایر ماهیان  و … سبب بروز ضربه به ماهی می ‌شوند كه دارای چندین نشانه مشترك هستند .

  ماهی بی ‌اشتها ست و تمایلی به غذا ندارد .

   بافتهای بینابینی باله‌ها از بین می‌رود و حالت خوردگی پیدا می‌كند .

     تعداد سلول‌های قرمز خون از حالت عادی ( 9- 7 گرم در دسی لیتر ) بیشتر می ‌شود .

     باله‌ها از ماده خاكستری تیره‌ای پوشیده می ‌شوند .

      قرینه چشم نیز تیره رنگ و مات می شود .

     آثار مختلف خونریزی در پوست و در چشم دیده می‌شود .

      ماهی خود را پشت موانع داخل آب پنهان می‌كند .

   ماهی كندتر ازحالت عادی در آب حركت می‌كند و سعی می ‌كند در كف مخزن باقی بماند .

   فلس‌های قسمت‌های مختلف بدن می ‌ریزد و در قسمتهای مختلف بدن خونریزی‌های نقطه‌ای زیر جلدی دیده می ‌شود .

افزایش سلول‌های سفید خون ( لكوسیتوزیس ) در آزمایش‌های هماتولوژی تائید می ‌شود .

بیماریهای برانشی یا آبششی :

بیماری برانشی كه معمولا بصورت برگشتن برانش از حالت عادی است و گاهی هم در زیر برانش خونریزی مشاهده می شود و برانش كاملا باز و قرمز و از حالت عادی خارج است در بین ماهیها ظاهر می شود و همه گیر است. این بیماری بوسیله نوعی باكتری ایجاد می شود كه معروف به قارچ آبشش است. در طول مراحل اولیه بیماری معمولا ماهیها علائمی را از خود نشان می دهند. برای پی بردن به اینكه آیا ماهیها مبتلاء به این بیماری شده اند یا خیر احتیاج به دقت و توجه به رفتار و حركات ماهی خواهد داشت كه باید با دقت و توجه به این قبیل ناراحتیها پی به وجود این بیماری در بین ماهیها برده شود. زیرا طریقه شنا کردن ماهی بیمار تغییر می كند و با سرعت به سطح اب می آید و بعد بی حس و آرام می شود و در مراحل اولیه ماهی كاملا بی اشتها می شود و میل به غذا ندارد. اگر دراین مرحله آبششهای ماهی را بررسی كنید، خواهید دید كه آبششها متورم شده است كه در نتیجه بتدریج صفحات آبششی بهم چسبیده و سیخ سیخ گشته و رنگ آن پریده می شود.

ماهیهای بیمار به مرور زمان دارای آبششهای كاملا باز می شوند
.
هرچه پیش می رود بیماری شدیدتر می شود. بطوریكه تشكیلات كركی پنبه ایی مانند در دنبال و روی سرپوشهای آبششی ظاهر می شود. و این تغییرات شدید ایجاد شده در آبششها تنفس ماهیها را مختل می سازد و آنها بسختی قادرند تنفس كنند. و باعث می شود به سطح آب بیایند و چنین تصور می شود كه اكسیژن محلول درآب كم شده است و ماهیها شدیدا دچار مشكل هستند و در خاتمه و ادامه روند و رشد این بیماری تلفات ماهیها را همراه خواهد داشت.این بیماری دراثرکثیف بودن استخر وافزایش مواد معلق ایجاد میشود واگردرمان نشود تلفات زیادی می دهد.

درمان:درمان بایستی تحت نظر دامپزشک صورت گیرد.جهت درمان ازکات کبود(سولفات مس)بادوز5ppmبرای نیم ساعت یا یک بسته 100گرمی برای آب ورودی 15 لیتردرثانیه استفاده می شود.سولفات مس رادرآب حل کرده وداخل کلمن ریخته وطوری تنظیم می کنند تادرعرض نیم ساعت به ورودی آب ریخته شود.درطول درمان بایستی درکنار استخر باشیم ودرصورت بروز مشکل درماهیان، کات کبود راقطع وورودی آب راافزایش بدهیم .کات کبود موجب گاهش اکسیژن آب می شود ودرمان درآب کم اکسیژن وتراکم بالا خطرناک است.برای جبران اثرات ثانویه وباکتریای این بیماری ازآنتی بیوتیکهای مثل اکسی تتراسیکلین وکلروآمفنیکول نیز معمولا استفاده می گردد.

استفاده ازسنگ نمک درمراحل اولیه بیماری وبعد ازدرمان نیز تاثیر خوبی دارد.هالامید نیزنتجه بسیارخوبی هم دردرمان وهم پیشگیری بیماری دارد.

-انگل ایکتیوفیتوروس مولتی فیلیس (Ich)

علائم : لکه های سفید روی بدن ماهی - در موارد شدیدتر پوست به صورت خراشیدگی مشخص میشود - در تمام سطح استخر به سمت بالا پریده و بدن خود را به کف و دیواره     می مالند .

درمان : افزایش دمای آب تا 3 درجه و استفاده ا ز ضد عفونی کننده های جلدی مانند سولفات مس , فرمالین , نمک و مالاشیت گرین موثر است .

بیماری استرپتوکوکوزیس:

درخصوص این بیماری به علت اهمیت درصفحات جانبی مطلب کامل قرارداده شده است.

انگل ژیروداکتیلوس:

عموما به عنوان تروماتود* پوست یافت می شوند ولی ممکنه در تمام سطح بدن (شامل آبشش ها و باله ها)یافت شوند طول آنها حداکثر به یک میلیمتر می رسد و ممکن است با چشم غیر مسلح نیز دیده شوند. این گونه از انگل (انگل های ژیروداکتیلوس) زنده زا هستند و جهت جابه جایی خود را به شکل حلقه در آورده و هر زمان که قلابها را به داخل بدن میزبان وارد می کنند زخم ها نفوذی کوچکی ایجاد می کنند.وجود مونوژن ها معمولا در تعداد کم طبیعی است ولی در بچه ماهی ها و آلودگی شدید در ماهی های بزرگتر می تواند برای ماهی مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.این بیماری باپرش های مدام ماهی به سطح آب خودرانشان می دهدوبابرسی میکروسکپی به راحتی می توان انگل های به شکل زالورادربدن ماهی مشاهده نمود. این نوع انگل اخیرادربرخی مزارع پرورش قزل آلادرآلودگی کم مشاهده شد.ندرتا درآلودگی وسیع ممکن است تلفاتدرابعادکم مشاهده شود.

علائم :
اغلب پوست ماهی در اثر تولید بیش از حد ترشحات مخاطی و وارد شدن صدمه به لایه ی اپیدرم خاکستری رنگ شده و باله ها معمولا به صورت رشته رشته می شوند در بعضی مواقع دیده شده آبشش ها نیز آلوده شده و تنفس ماهی بسیار سخت شده است.ماهیان آلوده به سطح آب پرش می کنند.

درمان:
1. محلول فرمالین با غلظت 1:4000 (250 پی پی ام) به مدت یک ساعت به روش حمام استفاده کرد

۲. تری کلروفون هم میشود با غلظت 25/0 میلی گرم در لیتر به صورت حمام طولانی مدت استفاده کرد

3.کلرآمین Tیاهالامیدبهترین داروجهت درمان این بیماری می باشدکه درقسمت داروها نحوه استفاده ازآن قرارداده شده است.

بیماری دهان قرمز:

امروزه این بیماری باکتریایی ازمشکلات عمده پرورش دهندگان شهرستان میانه میباشدوبه علت درمان نادرست وناقص به برخی آنتی بیوتیکها نظیراکسی تتراسیکلین مقاوم شده است.

علائم بیماری:بی اشتهایی، خونریزی مخرج(مخرج متورم وقرمزدیده می شودوقسمت داخلی انتهای روده دربرش قرمز وپرخون دیده می شود)، خونریزی درداخل چشمهاوقاعده باله ها ودربرخی موارد سطح بدن، خونریزی درکیسه شنا، خونریزی درداخل دهان(سقف دهان قرمز ویا صورتی رنگ دیده می شوددرحالیکه درماهیان سالم سفیدمی باشد)، پرخون شدن آبششها، بیرون زدگی یک ویادوطرفی چشم وسیاه شدن رنگ پوست.

خون ریزی پتشی (نقطه ای)دراندامهای داخلی نظیرکبد-معده-چربیهای دورروده وآبشامه قلب وگنادها، طحال بزرگ ومتورم می شود.

درمان:

اگردرمان به موقع شروع شودوبدرستی انجام گیرد،این بیماری براحتی قابل کنترل است ولی درصورت عدم درمان می تواندتلفات زیادی به ماهی واردکند.جهت درمان ازاکسی تتراسیکلین (درصورت عدم مقاوم شدن باکتریها به علت مصرف نادرست آنتی بیوتیکها)استفاده می شود.امروزه ازفلورفنیکلFluorfen10%جهت درمان استفاده می شود100ccازآن رابه ازاء هر300کیلو وزن ماهی به غذای صبح وعصرماهی اسپری نموده و استفاده می شود.درمان بایستی حتمابه مدت 10روزمتوالی انجام گیرد.