تبلیغات

توسعه پرورش در قفس ماهیان خاویاری در آذربایجان شرقی

 در روند برنامه‌های در دست اجرای سازمان و نهادینه کردن استفاده بهینه از منابع موجود در راستای توسعه بخش کشاورزی، توسعه پرورش ماهیان خاویاری در دریاچه پشت سدهای استان با حمایت از سرمایه‌گذاران و هدایت کارشناسی در فاز اجرایی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان در نشست شورای مدیران سازمان با اشاره به اهمیت تولید ماهیان خاویاری در آب‌های شیرین استان گفت: ماهیان خاویاری از باارزش‌ترین ماهیان دنیا هستند و تا سال‌های اخیر دریای مازندران مأمن اصلی این ماهی‌ها بوده و کشورهای ایران و روسیه، عمده تولیدکنندگان خاویار جهان بشمار می‌رفتند.

محمد صمدزاده با بیان اینکه بیش از 27 گونه ماهی خاویاری در دنیا وجود دارد که شش گونه آن در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زیست کرده و بیش از 90 درصد خاویار جهان را تأمین می‌کند، افزود: ازدیاد روزافزون جمعیت جهان و توجه مردم کشورها به اهمیت مصرف پروتئین‌های دریایی باعث شد که در اواخر قرن بیستم مقدار صید جهانی ماهیان به بیش از 110 میلیون تن در سال افزایش یابد که با لطمات واردشده به ذخایر موجود این مقدار به حدود 80 میلیون تن کاهش یافته است.

وی با اشاره به این موضوع که آذربایجان شرقی از امکانات و استعدادهای خوبی برای توسعه پرورش ماهیان سردآبی و گرم‌آبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: پیگیری و حل مشکلات موجود در تفاهمنامه بین شرکت آب منطقه‌ای و این سازمان درباره استفاده دومنظوره از چاه‌های کشاورزی برای آبزی‌پروری و پیگیری تفاهمنامه بین معاونان وزیر جهاد کشاورزی، سازمان تات، معاونت آب و خاک و صنایع و سازمان شیلات ایران در توسعه آبزی‌پروری در استخرهای احداثی توسط مدیریت آب و خاک استان از برنامه‌های شاخص این مدیریت بوده است.

صمدزاده با اشاره به برنامه‌های سازمان در توسعه پرورش در قفس ماهیان خاویاری در دریاچه پشت سدهای استان و در راستای استفاده بهینه از امکانات موجود، ادامه داد: از سال 1390 پایلوت پرورش فیل‌ماهی در قفس در سد ارسباران کلیبر عملیاتی شده است. پرورش فیل‌ماهی در قفس در این دریاچه، با یک‌هزار قطعه ماهی 100 گرمی آغاز و با حداقل تلفات در طول دوره رشد 305 روزه، وزن این ماهیان به‌طور متوسط به 3.5 کیلوگرم رسیده است.

وی با اشاره به اینکه خاویار دریای خزر به‌دلیل ممنوعیت صید ناشی از خطر انقراض نسل ماهیان خاویاری، در بازارهای جهانی عرضه نمی‌شود، تصریح کرد: در حالی که تا سال‌های اخیر ایران در زمینه صید این ماهیان و استحصال خاویار رتبه دوم جهان را داشته و برند خاویار لوکس جهانی را از آن خود کرده بود.

مدیر شیلات و امور آبزیان استان هزینه‌های یک‌ساله پرورش فیل‌ماهی در قفس در سد ارسباران را 500 میلیون ریال و ارزش افزوده این محصول تا حال حاضر را 250 میلیون ریال اعلام کرد و یادآور شد: پرورش این ماهیان با رعایت دقیق الگوها و استانداردهای بین‌المللی انجام پذیرفته است.

صمدزاده با اشاره به توجه این مدیریت بر ترویج استفاده از آبزیان در فرهنگ غذایی جامعه تأکید کرد: سرانه مصرف گوشت سفید در استان چهار کیلوگرم بوده و تلاش می‌شود ضمن فرهنگ‌سازی برای افزایش مصرف این ماده غذایی و قرار دادن ماهی در سبد غذایی خانوارها، مصرف آن در سطح استان افزایش یابد و برنامه پنج‌ساله سازمان جهاد کشاورزی بر افزایش سرانه مصرف این ماده غذایی تا شش کیلوگرم استوار شده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی جهت تولید بیش از سه‌هزار و 700 تن از انواع آبزیان در استان و بر اساس تولید پیش‌بینی شده در سال اول برنامه توسعه پنجم، از حمایت‌های این مدیریت از آبزی‌پروران خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان پیش‌بینی می‌شود که در برنامه پنج‌ساله آینده میزان تولید به بیش از شش‌هزار تن افزایش یابد.

پرورش ماهی با آب کشاورزی برای بهره برداران آذربایجان شرقی ساده تر می شود

 

سرپرست مدیریت امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان گفت : با حمایت سازمان جهادکشاورزی استان ، پرورش ماهی با آب کشاورزی برای بهره برداران آذربایجان شرقی ساده تر می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان ، مهندس محمد صمد زاده ، با اشاره به اینکه آن گروه از بهره برداران بخش کشاورزی استان که دارای چاه کشاورزی و پروانه بهره برداری از شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی هستند ،از حمایت کارشناسان مدیریت امور شیلات و آبزیان در تمامی شهرستانهای استان برخوردار خواهند شد گفت : راهنمایی های لازم برای آنان جهت استفاده بهینه از آب زراعی بمنظور تولید محصولات شیلاتی ، ارائه خواهد شد .

براساس این گزارش وی همچنین اضافه کرد : بهره برداران ، چاههای کشاورزی دارای پروانه بهره برداری با حداقل کارکرد 2 هزار ساعت در طول فصل زراعی و برق کشاورزی ، از تمامی تخصص های کارشناسان شیلات در سراسر استان به صورت رایگان بهره مند خواهند شد .

مهندس صمد زاده گفت : مجوز برداشت آب متقاضیان احداث استخر دو منظوره جدید باید حداقل 5 لیتر در ثانیه باشد و در صورت کم بودن دبی آب از میزان مقرر ، به لحاظ شرایط استخر موجود ، بررسی های کارشناسی لازم انجام و در صورت تائید نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام خواهد شد .

سرپرست مدیریت امور شیلات و آبزیان سازمان ، اظهار امیدواری کرد : شرایط ایجاد شده موجود درروند توسعه ، در راستای استفاده بهینه از آب کشاورزی رشد محصولات شیلات استان را در سال جهاد اقتصادی به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد .

 

تولید و پرورش سالانه 4.5 میلیون قطعه ماهیان زینتی در آذربایجان‌شرقی

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از تولید و پرورش سالانه بیش از 4.5 میلیون قطعه ماهیان زینتی در این استان خبر داد

 

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، محمد صمدزاده با بیان اینکه شهرستان‌های تبریز و آذرشهر دو قطب تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در استان و شمال‌غرب کشور هستند، اظهار کرد: ظرفیت‌های آذربایجان‌شرقی در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان زینتی بر کسی پوشیده نبوده و هم اکنون بیش از 30 گونه از ماهیان زینتی و اکواریومی شناخته شده در استان تولید و پرورش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تولیدات استان در این بخش به استان‌های دیگر و بعضاً به خارج از کشور صادر می‌شود، ادامه داد: پرورش ماهیان زینتی و اکواریومی به لحاظ اشتغالزایی دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای بوده و نیازمند مساعدت همه جانبه مسئولان ذیربط است.

صمدزاده با بیان اینکه از جمله ماهیان زینتی تولیدی در استان می‌توان به خانواده ماهیان مولی، شامل سفید، مشکی، سیاه؛قرمز، قرمز، دم شمشیری ، پلاتی، رزی بارب، بارب، حلب حلب، سیچلار گورخری، دم شمشیری، کف خوار و آنجل را نام برد افزود: پرورش و تکثیر ماهی‌های آکواریومی توسط بخش خصوصی در استخرهای خاکی و بتونی انجام و شامل گونه های تخم‌گذار و زنده زا هستند.

وی با بیان اینکه ماهیان زینتی، برای تکثیر و پرورش، نیاز به دمای بالای 25 درجه سانتیگراد دارند، ادامه داد: همچنین شوری کم آب محل‌های تکثیر و پرورش ماهیان زینتی برای آنها مناسب و مساعد است که شوری آب باعث می شود ماهیان زینتی از بیماری‌های واگیر مصون بمانند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه فروش این ماهیان زینتی آکواریومی در آستانه عید نوروز بیش از زمان‌‏های دیگر سال رونق دارد، افزود: بازار خرید و فروش ماهیان زینتی بر خلاف ماهیان قرمز رنگ عیدی در طول سال فعال است.

مدیر امور شیلات جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی خبر داد

رهاسازی 1.9 میلیون قطعه بچه ماهی در 29 سد خاکی آذربایجان‌شرقی

خبرگزاری فارس: مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از رهاسازی یک میلیون و 920 هزار قطعه بچه ماهی در 29 سد خاکی استان خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد صمدزاده صبح امروز با تشریح عملکرد مدیریت امور شیلات و آبزیان سازمان در سال گذشته به فعالیت‌های شاخص این مدیریت در طول این مدت اشاره کرد و افزود: در سال 90 پروژه شناسایی مناطق مستعد تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری (پرورش در قفس) برای نخستین بار در سطح کشور و استان در سد ارسباران با اعتبار 450 میلیون ریال و با رهاسازی 1000 قطعه بچه ماهی فیل انجام گرفت و همچنین پرورش ماهیان خاویاری در استخر ذخیره کشاورزی برای نخستین بار در استان و در شهرستان مرند و با رهاسازی چهارگونه از ماهیان خاویاری (فیل، شیپ، استرلیاد و سیبری) به تعداد 3 هزار و 220 قطعه انجام پذیرفت.

وی بر پیگیری و اجرای پروژه حفر 300 حلقه چاه در حاشیه رودخانه ارس در شهرستان‌های کلیبر و جلفا و صدور مجوز برای احداث شش واحد پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت 20 تن برای هر مزرعه در این مدت اشاره کرد و افزود: هماهنگی حمل و رهاسازی بچه ماهیان گرمابی از شمال کشور به منابع آب‌های نیمه طبیعی و سدهای خاکی استان به تعداد یک میلیون و 920 هزار قطعه در 29 سدخاکی و استخرهای دو منظوره به تعداد 301 هزار و 260 قطعه در 212 باب استخر از دیگر فعالیت‌های این مدیریت بوده است.

صمدزاده به برگزاری جلسه و صدور موافقت اصولی برای 36 واحد پرورش ماهیان سردآبی و یک واحد پرورش زالو (برای کاربردهای طبی)، پروانه تأسیس برای هفت واحد پرورش ماهیان سردآبی و پروانه بهره‌برداری برای 18 واحد پرورش ماهیان سردآبی، سه واحد پرورش ماهیان گرمابی و چهار واحد تکثیر و پرورش ماهیان گرمابی را از دیگر فعالیت‌های مدیریت شیلات و آبزیان در سال 90 اعلام کرد و افزود: معرفی 14 نفر از متقاضیان تسهیلات بانکی از محل صندوق توسعه ملی به مبلغ 17هزار و 100 میلیون ریال و دو نفر از محل صندوق توسعه استانی به مبلغ  2 هزار و 664 میلیون ریال و 16 نفر از محل کمک‌های فنی و اعتباری یارانه‌دار به مبلغ 4 هزار و 968 میلیون ریال از جمله تسهیلات واگذار شده در این بخش بوده است.

وی به تکثیر بچه ماهیان بومی قزل‌آلا به تعداد 5 میلیون و 100هزار قطعه اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی نخستین کارخانه تخصصی تولید خوراک آبزیان در شهرک سلیمی آذرشهر با ظرفیت 5 هزار تن، پیگیری و هماهنگی اختصاص اعتبارات ملی از مدیریت فنی امور آبزی‌پروران سازمان شیلات ایران برای اجرای پروژه پروبیوتیک و خرید تجهیزات پیشرفته برای استفاده در مزارع پرورش ماهی، برگزاری جلسات توجیهی بیمه برای آبزی‌پروران به منظور افزایش سطح بیمه مزارع پرورش ماهی از دیگر فعالیت‌های عمده این واحد بوده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان راه‌اندازی نخستین فروشگاه الگویی عرضه آبزیان بر اساس ضوابط سازمان شیلات ایران در شهر تبریز با وسعت 200 مترمربع و عرضه روزانه 3.5 تن ماهی را از دیگر فعالیت‌های عمده این مدیریت عنوان کرد و افزود: نظارت بر کارخانجات بسته‌بندی و فیله کردن ماهی به تعداد سه واحد و تولید سالیانه یک هزار تن محصولات ماهی و یک واحد تولید سوسیس و کالباس از ماهی با تولید سالیانه 30 تن، ارسال پیامک‌های ترویجی در سطح استان، برگزاری دوره آموزشی تخصصی تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری برای کارشناسان 140 نفر روز از دیگر موارد کاری این مدیریت می‌باشند.

وی با اشاره به تولید 4 هزار و 225 تن محصولات آبزیان در سال 90 در استان افزود: این رقم در مقایسه با سال قبل از آن افزایش هشت درصدی داشته و از این بابت برای 500 نفراز جوانان جویای کار به صورت مستقیم ایجاد اشتغال شده است.

صمدزاده با اشاره به تولید سیستم‌های مختلف پرورش ماهی در استان آذربایجان‌شرقی به تفکیک شهرستان در سال 90 ادامه داد: شهرستان‌های میانه، سراب، مراغه و اهر به ترتیب با تولید 766 ،670، 664 و 300 تن ماهی سردآبی و گرمابی مقام اول تا چهارم را در استان از آن خود ساخته‌اند.