تبلیغات
شیلات درشهرستان میانه - خبرهای شیلاتی

درمان بیماری پوستی قارچی با داروی گیاهی جایگزین ((مالاشیت((

 

پژوهشگران كشور با استفاده از اسانس «آویشن» موفق به تولید دارویی برای درمان بیماری پوستی ماهی ها بر پایه گیاهی شدند كه این دارو با نام «فیتوشید» جایگزین داروی «مالاشید» شده است كه سمی است و خاصیت سرطان زایی دارد.
 
وحید گرجی، مجری طرح با تاكید بر این كه داروی «فیتوشید» جایگزین داروی «مالاشید» است، گفت: این دارو برای درمان نوعی بیماری پوستی ماهیان استفاده می شود. این بیماری منشا قارچی دارد كه بر روی سطح پوست ماهیان رشد و تكثیر می یابد و موجب زخم پوست ماهی می شود. وی با بیان این مطلب كه تنها داروی موثر برای درمان این بیماری داروی مالاشید است، اظهار داشت: به دلیل ماهیت پوست ماهی، امكان استفاده از دارو بر روی سطح پوست ماهی ها وجود ندارد از این رو این دارو به صورت «رنگ» بر سطح پوست ماهی قرار می گیرد. گرجی با بیان این كه استفاده از این دارو به دلیل سمی و سرطان زا بودن در دنیا ممنوع اعلام شده است، یادآور شد: این دارو به صورت قاچاق وارد كشور و از آن استفاده می شود. در این راستا با استفاده از تركیبات گیاهی اقدام به تولید داروی جایگزین «مالاشید» كردیم و در نهایت موفق به تولید داروی «فیتوشید» با منشا گیاهی شدیم. وی گفت: این دارو همانند مالاشید به صورت رنگ است كه بر سطح پوست ماهی قرار داده می شود و حاوی تركیباتی چون اسانس «آویشن» است. آویشن خاصیت ضد قارچی دارد و با اضافه كردن این اسانس به تركیبات دارو قادر است بیماری قارچی پوست ماهیان را برطرف كند

منبع :روزنامه ایران

مدیركل شیلات استان گیلان از تولید نسل جدید ماهی خاویاری بنام بوری دن برای نخستین بار در كشور خبر داد

 

مدیركل شیلات استان گیلان از تولید نسل جدید ماهی خاویاری بنام بوری دن برای نخستین بار در كشور خبر داد.
    
به گزارش مهر، علی نقی سرپناه گفت: این نوع خاویار درعرض پنج سال به مرحله رشد كامل گوشت و خاویار می رسد در حالی كه هم اكنون فیل ماهی خاویاری كه در گیلان پرورش داده می شود درعرض پنج سال به رشد گوشتی و در طی 12 سال به رشد كامل خاویاری می رسد.
    
وی عنوان كرد: نسل جدید از ماهیان خاویاری با استفاده از فناوری میكرو سزارین و سونوگرافی ماهیان در شیلات گیلان تولید می شود.
    
ان مسوول همچنین اظهار كرد: حفظ و تكثیر ماهیان خاویاری با توجه به اهمیت و نقش این ماهیان در اقتصاد منطقه از جمله مهم ترین برنامه های شیلات گیلان است.

برای نخستین بار در مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهی شهید انصاری تکثیر و تولید انبوه لای ماهی به صورت مصنوعی انجام شد.

 

شیلنا- برای نخستین بار در مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهی شهید انصاری تکثیر و تولید انبوه لای ماهی (Tinca tinca) به صورت مصنوعی انجام شد. به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، تکثیر مصنوعی لای ماهی (Tinca tinca) به عنوان یکی از گونه های بومی و موثر در ایجاد تعادل بیولوژیک گونه نادر در کشور انجام شد. در همین راستا در سال جاری این مرکز در قالب برنامه تولید گونه های نادر ماهیان استخوانی و با جمع آوری مولدین مناسب با هدف دستیابی به بیونرماتیو مبادرت به تکثیر آن نمود. با این برنامه در مجموع 35 عدد مولد نر و 43 مولد ماده جمع آوری شد که با استفاده از هورمون سنتیتک اواپریم (Ovaprim) ، عصاره غده هیپونیز و ایجاد شرایط مساعد مساعد از تعداد 5 مولد ماده موفق به تولید و رهاسازی بیش 218 هزار عدد بچه ماهی حاصل از تکثیر مصنوعی و نیمه طبیعی بازسازی ذخایر آن شد. این در حالی است که به دلیل خصوصیات زیست شناختی و رفتارهای تغذیه ای، ضمن معرفی آن به صنعت آبزی پروری در کشور به عنوان یک گونه جدید، می توان از آن جهت مبارزه بیولوژیک با برخی از آلودگی ها به ویژه آلودگی های انگلی نظیر انگل دیپلوستوم (Diplostomon) بهره برد. گفتنی است لای ماهی از خانواده کپور ماهیان و با نام علمی Tinca tinca می باشد که در منابع آب های حوزه جنوبی دریای خزر وجود دارد. لای ماهی در گذشته نه چندان دور در آبگیرهای حوضه جنوبی دریای خزر به وفور صید می شد، صید این ماهی در قسمت شمالی دریای خزر عمدتاً مربوط به حوضه آبریز رودخانه ولگاست. هم اکنون ذخایر این گونه به دلیل فعالیت های انسانی به شدت آسیب دیده و تکثیر مصنوعی و پرورش آن در محیط های محصور از جمله راهکارهای اساسی در جهت حفظ این گونه ارزشمند تلقی می گرد

برای نخستین بار ماهی سفید در یکی از سدهای خاکی استان زنجان پرورش داده شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، ماهی سفید یکی از مهمترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که تنها در این دریا و بیشترین تراکم آن در سواحل کشور وجود دارد. ماهی سفید تقریبا دلپسندترین و لذیذترین ماهی مصرفی مردم ایران به ویژه شمال کشور بوده و از جایگاه رفیعی بین مردم منطقه برخوردار است حال آنکه با توجه به عوامل مختلف محدودکننده نظیر صید بی رویه و صید ماهیان غیراستاندارد به ویژه در سالیان گذشته و از بین رفتن بخش اعظمی از جایگاههای تخمریزی طبیعی در رودخانه ها و تالاب انزلی و آلودگیهای مختلف زیست محیطی ذخایر فعلی این ماهی در دریای خزر مدیون برنامه بزرگ بازسازی ذخایر آن توسط سازمان شیلات ایران است. برغم تمامی امتیازات ویژه ماهی سفید متاسفانه توجه زیادی به خصوص در زمینه تحقیقاتی آن صورت نگرفته و منابع علمی موجود در این زمینه بسیار اندک و انگشت شمار است. در همین راستا به منظور تامین انواع مختلف پروتئین مفید و مورد نیاز مردم و خودکفایی در تولید از یک طرف و برنامه ریزی برای صادرات گونه های مختلف آبزیان پرورشی در انواع منابع آبی استان از طرف دیگر در حال انجام است که در این بین منابع آبهای سطحی از جمله سدهای خاکی استان تولید خوبی را به خود اختصاص می دهند. تاکنون انواع کپور ماهیان (کپور علفخوار ـ کپور معمولی ـ کپور نقره ای و کپور سرگنده)، شاه میگو، ماهی قزل آلا و برخی ماهیان بومی در این منابع تولید شده که در سال جاری علاوه بر این آبزیان، ماهی سفید دریای خزر نیز در یکی از سدهای خاکی بزرگ شهرستان ماهنشان تولید شده است. از آنجاییکه اینگونه یکی از مرغوبترین و اقتصادی ترین ماهیان دریای خزر به شمار می رود و در حال حاضر جهت تامین نیاز مردم استان این ماهی ارزشمند از استانهای شمالی وارد می شود لذا با برنامه ریزی برای تولید این آبزی در استان می توان سهم خوبی در تامین نیاز مردم شریف استان و سپس استانهای مجاور داشت. بدین منظور تعدادی از این ماهیان طی چهار ساله اخیر در سد خاکی رهاسازی شد و با استفاده از غذای طبیعی داخل سد (این ماهی از جانوران کف زی استفاده می کند) باگشت همزمان با انواع کپور ماهیان و شاه میگو به وزن هزار و 250 کیلوگرم رسیده اند و طبق برآورد کارشناسان پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور که کار مطالعه روی این سد را انجام می دهند در سال جاری تا کنون 200 کیلو ماهی سفید دریای خزر برداشت شده است. گفتنی است، تاکنون در هیچ سد خاکی کشور این ماهی پرورش نیافته و همچنین درآمد حاصل از فروش این ماهیان به بهره برداران سد خاکی که عمدتا ساکنان روستا و جزو شرکت تعاونی روستایی هستند اختصاص می یابد. همچنین به دلیل کسب نتایج مطلوب از پرورش اینگونه، برنامه ریی برای رهاسازی بچه ماهی بیشتر و توسعه آن در دستور کار مدیریت شیلات و آبزیان استان خواهد بود.

برای اولین بار در كشور:تاس ماهی خاویاری سیبری در اردبیل تولید می شود

 

استاندار اردبیل گفت: برای نخستین بار در كشور پرورش آزمایشی تاس ماهی خاویاری سیبری در استان اردبیل پیش بینی شده است. منصور حقیقت پوردر جلسه بررسی طرح های كشاورزی اردبیل اظهار داشت: به دنبال مذاكرات انجام یافته با سازمان شیلات ایران این پروژه تا چند ماه آینده اجرایی خواهد شد. وی خاطرنشان كرد: از این گونه ماهی كه در مقابل سرما نیز مقاومت مطلوبی دارد می توان در چهار سالگی خاویار به دست آورد. حقیقت پور در ادامه با بیان اینكه هم اكنون یك هزار و 900 تا 2 هزار تن ماهی در سال از مزارع پرورش ماهی استان استحصال می شود افزود: با بهره برداری از سرمایه گذاری های در حال اجرادر فصل آب استان، از جمله سد بزرگ خداآفرین در شمال استان و اجرایی شدن اختصاص حق آبه استان اردبیل از قزل اوزن در جنوب استان، فرصت های ممتاز جدیدی برای توسعه آبزی پروری و حتی ایجاد شهرك های پرورش شیلات در استان فراهم خواهد شد. وی در ادامه سرانه مصرف سالانه ماهی در استان اردبیل را بیش از 4/7 كیلوگرم عنوان كرد و گفت: این رقم متاسفانه از میانگین كشوری كمتر است. حقیقت پور با اعلام اینكه نگاه ما به مقوله شیلات فرصت محور است، افزود: توسعه این امر علاوه بر اشتغالزایی و افزایش تولید ثروت در استان اردبیل به حفظ سلامت جسمانی مردم و نهایتا نشاط عمومی جامعه كمك خواهد كرد. استاندار اردبیل تشكیل اتحادیه پرورش دهندگان ماهی در استان اردبیل را پیشنهاد كرد و گفت: با تشكیل این اتحادیه اقدامات و كارهای انجام شده و نیاز این بخش سازمان دهی می شود. وی با اشاره به آغاز پرورش ماهی در برخی از ییلاقات عشایرنشین در دامنه سبلان اظهار داشت: در راستای بهره گیری بهینه از منابع خدادادی موجود در استان اردبیل امسال پرورش شاه میگوی آب شیرین در دریاچه شورابیل اردبیل نیز آغاز می شود.